Malarstwo to temat rzeka

Z pewnością każdy z nas przeżywał chociaż raz w życiu zachwyt nad jakimś malarskim dziełem, chociażby najbardziej nieudanym. Malarstwo towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów i właściwie od tamtej pory szuka sposobności do zostania światowej sławy artystą, rozpoznawalnym na całym świecie. Każda epoka wniosła do malarstwa coś nowego, nowe zasady malowania, zachowania perspektywy, technik malarskich, stosowanych spoiw czy podobrazi, a także wielu innych rzeczy. Co ciekawe, nawet w obrębie jednego ogólnie przyjętego i panującego stylu można było bez problemu określić dane osobowe malarza, który portret wykonał.

Jak malowano kiedyś?

Każda epoka miała swoje charakterystyczne elementy, po których można to malarstwo rozpoznać. Średniowiecze miało anonimowych artystów tworzących głównie dzieła na zlecenia duchownych fundatorów oraz portrety, które charakteryzowały się pociągłymi kształtami sylwetek. Renesans przyniósł zainteresowanie człowiekiem, rozwijanie różnych nowych technik oraz technologii, które przekładały się na wymierne efekty na przykład w postaci takich dzieł, jak obrazy Leonarda da Vinci. Później przyszedł Rubens ze swoimi kształtnymi kobietami, a za nim kolejne ciekawe style i nurty, poszukujące coraz więcej i coraz to innych rzeczy. Tego typu obrazy znajdziemy na https://bajkoweobrazy.pl/.

Jak się to przekłada na sztukę dzisiaj?

Sztuka rozwija się bardzo dobrze i prężnie, nie istnieje dzisiaj jednak takie pojęcie jak jeden odgórnie ustalony styl malarski. Dzięki temu wielkie nazwiska są dzisiaj przedstawicielami różnorodnych dziedzin sztuki, a nie tylko jednej, szczelnie określonej szczegółowymi zasadami stylistycznymi oraz rozwiązaniami stosowanymi w obrazach. Na ścianach naszych domów możemy dzisiaj zauważyć takie elementy jak nawet obrazy akty, które jeszcze kilka lat wstecz byłyby nie do przyjęcia przez nikogo.

2 Komentarzy

  1. Mikołaj

    Uwielbiam siedemnastowieczne malarstwo mistrzów niderlandzkich, są dla mnie najlepsi.

  2. Witek

    Nie wiem, jakoś nie przekonują mnie gusta Rubensa, wolę szczuplejsze kobiety.

Dodaj komentarz