Nowoczesność w sztuce

Zapewne wielu zwolenników sztuki dawnej zastanawia się, gdzie się podziały wszystkie wyzwane niegdyś przez artystów zasady co do sztywno określonych zasad perspektywy malarskiej, zastosowania odpowiednich zestawień kolorystycznych, stosowania prawidłowych proporcji ludzkich, a także wielu innych elementów. Sztuka nowoczesna zdecydowanie porzuca tego typu trendy na rzecz nowych, nieznanych rozwiązań. Dlatego tez sztuka nowoczesna często nazywana jest chwilami poszukiwania nowych dróg oraz nowych rozwiązań.

Jak się to przekłada na dzisiejsze malarstwo?

Dzisiaj obrazy nowoczesne to przede wszystkim malarstwo odbiegające swoja konwencją od wszystkich ogólnie przyjętych przez społeczeństwo norm dla znalezienia własnych, nowych dróg i technologii. Współcześni malarze najczęściej wykonują prace, które można zakwalifikować jako obraz abstrakcja. Przedstawiają one najczęściej nieregularne albo wręcz odwrotnie – regularne, symetryczne kształty, z których można doczytać się różnych treści; tak różnych, jak różnimy się między sobą jako ludzie.

Co to oznacza dla naszych domów?

Przede wszystkim wkroczenie tego typu sztuki do mieszkań wiąże się z całkowitą zmianą konwencji domu, a także wizji i miejsca obrazów w jego wnętrzu. Niegdyś obrazy mogły być wszędzie i im większa była ich ilość, tym większe było poważanie dla jego domowników. Dzisiaj jest wręcz odwrotnie, tendencje dążą do zdecydowanego ograniczenia wszelkich ozdób i zniwelowania ich do jednego, ale konkretnego egzemplarza, który nada ciekawe i charakterystycznego rysu jego wnętrzu.

2 Komentarzy

  1. Kornel

    Abstrakcja od dawna mi się podobała, chyba się skuszę na tego typu obraz w domu.

  2. Irena

    Powiesiłam abstrakcję nad stołem w salonie i trzeba przyznać, że robi na gościach wrażenie.

Dodaj komentarz