Co wiemy dzisiaj o obrazach olejnych?

Malarstwo towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. Wraz z nastawaniem po sobie kolejnych wieków zmieniały się jednak technologie wykonania obrazów, stosowane materiały malarskie, podkłady, spoiny, blejtramy, a także same płótna, ich ramy oraz skład farb używanych do malowania. Poszczególne wieki miały swoje ulubione techniki malarskie oraz konkretne triki, jednak przez cały czas wysokie miejsce zajmowały zawsze obrazy olejne. To właśnie w tych technikach powstały najważniejsze polskie oraz zagraniczne dzieła.

Na czym to polega?

Obrazy (takie jak na https://bajkoweobrazy.pl/) może wykorzystywać dowolne podobrazie, na przykład drewniane lub płócienne. Warunkiem jest mocne naprężenie podobrazia, aby możliwe było wykonanie na nim najpierw szkicu, a następnie wypełnienie go farbami olejnymi. Te ostatnie produkowane są na bazie oleju lnianego, konopnego lub makowego oraz odpowiednich barwnych pigmentów. Malarstwo olejne daje największe możliwości kombinacji związanych z przenikaniem się barw, a nawet poprawianiem niedopracowanych elementów. Najsłynniejszym obrazem olejnym, które z pewnością zna każdy, jest Mona Lisa pędzla Leonarda da Vinci.

Malarstwo olejne dzisiaj

Nadal bardzo popularna jest ta właśnie technika malarska. Na przestrzeni wieków zmieniło się jednak przede wszystkim jedno – tematyka samych obrazów. Rekordy popularności biją dzisiaj obrazy abstrakcyjne (https://bajkoweobrazy.pl/obrazy/abstrakcja), która też jest jedną z najchętniej wystawianych w muzeach sztuk oraz która znajduje coraz więcej miejsca w polskich domach.

2 Komentarzy

  1. Marika

    Mam w domu same takie abstrakcje, nie zamieniłabym ich na żądne inne.

  2. Rafał

    Jakoś nowoczesne malowidła mnie nie przekonują, wolę swoje stare obrazy olejne przedstawiające portrety babki i dziadka.

Dodaj komentarz